Güneş’ten elektrik üretmek nasıl bir teknoloji gerektirir - Güneş Teknolojileri

Günümüzde birçok insan güneşin faydasını tartışmaz. Ancak güneşin bize olan faydası ondan nasıl yararlandığımız ile alakalıdır. Güneşten elektrik üretirsek güneş bizim faydalıdır. Güneşi bir silah olarak kullanırsak doğal olarak insanlık için zararlıdır.

Güneşten elektrik üretmek 20. yüzyılda ortaya çıkan bir teknolojidir. Örneğin çoğumuzun fark etmeden kullandığı hesap makineleri mini güneş panelleri ile enerjisi sağlamaktadır. Üzerindeki mini güneş paneli sayesinde hesap makinesinin enerjisi hiç bitmez güneş olduğu müddetçe kullanımına devam edilebilir. Bir hesap makinesinin ihtiyacı olan minik bir güneş panelinden nasıl elde ediyorsa evler, iş yerleri, fabrikalar da ihtiyacı olan elektriği yeterli büyüklükteki güneş panelinden sağlayabilmektedir.

Bir evi düşünün bir panel ile ihtiyacı olan elektriği karşılaması çok mümkün değildir. Zira ev içerisinde 24 saat çalışan birçok elektronik eşya bulunmaktadır. Günümüz teknolojisinde güneş panellerinin boyutları belli bir seviyeye kadar tek parça yapılabilmektedir. Bir panelin verimi de 1000 Watt’a kadar enerji üretebilmektedir. Yaygın olarak şuan maksimum 750 Watt’lık paneller kullanılmaktadır. Haliyle 3 kWatt elektrik ihtiyacı olan bir ev için en az 4 panele ihtiyaç bulunmaktadır. Güneş panelinden elde edilen enerjinin evde kullanabilir hale gelmesi için invertere, güneş olmadığı zamanlarda da elde edilen enerjileri kullanabilmek için lityum bataryalara ihtiyaç vardır. Güneş paneli, inverter ve bataryalardan oluşan devreye güneş enerji sistemi denilebilir. Aslında bileşenler hazır ise güneşten elektrik üretmek anlaşılması zor bir teknoloji değildir. Tabi ki teknik anlamda bir çok detayı mevcuttur ancak son 20 yılda dünya çapında bu kadar yaygınlaşmasının nedeni kolay bir teknoloji oluşudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir