Arçelik: “Hedefimiz, Konutlarda Yeşil Dönüşüme Hız Kazandırmak” – Güneş Teknolojileri

Ev teknolojileri sektörünün lider şirketi Arçelik, yenilenebilir enerji dönüşümü atağını Arçelik Enerji Çözümleri Evi projesi ile sürdürüyor. Bu projeyle, konutlarda yeşil enerji dönüşümüne ivme kazandırmayı amaçlayan şirket, yenilenebilir enerji konusunda farkındalığı artırmayı hedefliyor.

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, Türkiye’nin Avrupa’nın en fazla güneş alan ülkesi olduğunu ve yıllık ortalama 2.741 saat güneşlenme süresiyle büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Yenilenebilir enerji kaynaklarının iklim kriziyle mücadelede önemli bir araç olduğunun bilinciyle, 2023 yılında başlattıkları yenilenebilir enerji atılımını hız kesmeden sürdürdüklerini söyledi. Dinçer, “Arçelik Enerji Çözümleri Evleri, güneş enerjisi sistemleriyle (GES) kendi elektriğini üretecek ve yeşil enerjinin potansiyelini tüketicilere deneyim yoluyla aktaracak” dedi.

Proje Detayları ve Hedefler

Arçelik Enerji Çözümleri Evi, İstanbul Kadıköy’deki Kalamış Marina’da ziyarete açıldı ve 30 Haziran’a kadar burada kalacak. Bu evlerde Arçelik’in yerli güneş paneli, Sunjunior enerji depolama sistemi, ısı pompası ve elektrikli araç şarj istasyonu gibi yenilenebilir enerji çözümleri sergileniyor. Evin dış cephe kaplaması ve mobilyaları geri dönüştürülmüş plastikten üretilmiş olup, içindeki cihazların tükettiği elektriği güneş enerjisi sistemleriyle kendisi üretecek.

Dinçer, “350’den fazla bayimiz aracılığıyla yenilenebilir enerjiye yönelik ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. Arçelik Enerji Çözümleri Evi ile de tüketicileri evlerinde yeşil enerji kullanmaya teşvik etmeyi hedefliyoruz” dedi. Bu projeyle, enerji çözümlerini sergileyerek ve tüketicilere deneyim sunarak yenilenebilir enerjiye geçişi cazip hale getirmek istediklerini vurguladı.

Gelecek Planları

Arçelik, yılın ilerleyen dönemlerinde Arçelik Enerji Çözümleri Evi’ni İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla’daki farklı kentsel alanlarda sergilemeyi ve yenilenebilir enerji konusunda farkındalık yaratmayı planlıyor. Ayrıca, Arçelik’in sunduğu yenilikçi enerji çözümleri arasında yerli güneş panelleri, enerji depolama sistemleri, elektrikli araç şarj istasyonları ve doğa dostu ısı pompaları bulunuyor.

Arçelik, Türkiye’deki işletmelerinde kurulu güneş enerjisi santralleriyle yıllık 21 milyon kWh elektrik üretmeyi ve 9.922 ton karbon salımını önlemeyi hedefliyor. Ayrıca, Aksaray, Kayseri ve Nevşehir bölgelerinde kurmayı planladığı güneş enerji santralleriyle yıllık 97 milyon kWh elektrik üretimi öngörüyor ve Türkiye’deki işletmelerinin elektrik ihtiyacının %61’ini karşılamayı hedefliyor.

Arçelik, sürdürülebilirlik faaliyetleri ile sektörde öncülük etmeye ve yenilenebilir enerji atılımını devam ettirmeye kararlı bir şekilde ilerliyor.